Dr med. Bogdan Miłek

Urodził się 02.06.1959 w Krakowie, w rodzinie o tradycjach patriotycznych. Ojciec – Zdzisław Miłek był żołnierzem AK odznaczonym za bohaterstwo Krzyżem Zasługi z Mieczami, dziadek – Franciszek Małek był żołnierzem wojny 1920 roku, a następnie przez 5 lat więźniem łagru w Archangielsku. Dwaj bracia babci – Stanisław i Andrzej Szumera, walczyli w legionach Piłsudskiego, ich ojciec, pradziadek Bogdana, po tym gdy wyszło na jaw, że jego synowie uciekli z zaboru rosyjskiego do znajdujących się w zaborze austriackim legionów polskich, został publicznie rozstrzelany przez Rosjan jako ojciec zdrajców Rosji. 

Po ukończeniu liceum im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie,  studiował na krakowskiej Akademii Medycznej. W trakcie studiów był wiceprzewodniczącym a następnie przewodniczącym Rady Uczelnianej SZSP. Po ukończeniu studiów pracował w Klinice Chirurgii Dziecięcej Instytutu Pediatrii AM w Krakowie. Od czasów studenckich do śmierci profesora Aleksandrowicza w roku 1988 był związany z profesorem Julianem Aleksandrowiczem, również przez pracę w zarządzie Studenckiego Koła Polskiego Towarzystwa Higieny Psychicznej, a potem Oddziału Krakowskiego i Zarządu Głównego PTHP.

Po wyemigrowaniu do Niemiec pracował w kilku klinikach (pediatria, chirurgia naczyniowa, urologia, medycyna wewnętrzna), obronił pracę doktorską pod kierunkiem znanego pediatry, prof. F.C. Sitzmanna, a następnie otworzył prywatną praktykę jako lekarz rodzinny. Uzyskał kilka podspecjalizacji –  w medycynie ogólnej, paliatywnej, naturalnej, akupunkturze, psychosomatyce oraz w terapii bólu. Prywatna praktyka w Völklingen i jej filia rozrosły się, z czasem zatrudniając kilku lekarzy i obejmując swoją opieką prawie 30 000 pacjentów.

Jego zaangażowanie w pracę społeczną sprawiło, że pełnił funkcje skarbnika w Zarządzie Polskiej Rady w Niemczech, następnie został wiceszefem w Zarządzie Polskiego Forum w Niemczech oraz, w ramach Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, przewodniczącym Komisji ds. Godności i Pamięci Narodowej. Bogdan Miłek był współzałożycielem Komitetu Popierania Integracji Polski ze Strukturami Zachodnioeuropejski. W roku 1993, w Saarlandzie został współzałożycielem pierwszej polskojęzycznej telewizji, a następnie polskojęzycznego radia.

Z ramienia Chrześcijańskiego Centrum Krzewienia Tradycji był też współzałożycielem organizacji „Porozumienie” – największej struktury zjednoczonej Polonii w Niemczech. 

Przez okres kilkunastu lat uczestniczył w Kolegiach Prezesów Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych oraz w Radach Polonii Świata.

W roku 1993 wybrany został prezesem Polskiego Towarzystwa Medycznego w Niemczech i włączył się w prace Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych. Przez 7 lat był sekretarzem Zarządu Rady Federacji, następnie jej wiceprezesem a w roku 2019 prezesem. Po kilku miesiącach zrezygnował z funkcji prezesa Zarządu Rady Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych na rzecz dalszego pełnienia funkcji prezesa w Polskim Towarzystwie Medycznym w Niemczech. 

Jako prezes PTM przez 13 lat zorganizował 13 Europejskich Bali Lekarza, kilkanaście

„Seminariów na nartach” oraz 11 letnich spotkań lekarzy Polski i Niemiec w Kołobrzegu. 

W tym czasie pełnił też funkcję prezesa Kongresu Polonii Niemieckiej. 

W uznaniu zasług dla Polonii medycznej oraz dla Federacji został uhonorowany najwyższym wyróżnieniem Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych – Statuetką Federacji.

Żona Bogdana Miłka – Ewa Krop-Miłek, po latach pracy w Klinice Psychiatrii Sądowej w Niemczech pracuje jako specjalista psychiatrii i psychoterapii w Luksemburgu. Dzieci – Joanna, pracuje z Bogdanem w jego praktyce, a syn – Julian, po ukończeniu studiów na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracuje w klinice uniwersyteckiej w Krakowie.

Wyszukaj na stronie