Dr. n. med. Kazimierz Nowak
Urodzony 4.II.1938 r w Andrychowie w woj. krakowskim. Cale zycie do wyjazdu z Kraju zwiazane z Krakowem- tamze edukacja podstawowa i srednia ( IV Liceum im T., Kosciuszki). Studia medyczne rozpoczete w 1956 r na Akademii Medycznej w Krakowie, dyplom Lekarski uzyskany w 1962r. W okresie studenckim dzialalnosc w Zwiazku Studentow Polskich. Pierwsza praca kliniczna w Klinice Chirurgii Dzieciecej Instytutu Pediatrii az do roku 1968, do wyjazdu do Nowego Jorku i Bostonu na amerykanskie stypendium Fundacji Fullbrighta. Od czerwca 1969 r rezydencja i praca w Wielkiej Brytanii. Poczatkowo w chirurgii dzieciecej, pozniej chirurgii ogolnej, a od roku 1980 w praktyce ogolnej.

Kwalifikacje zawodowe w Wielkiej Brytanii:
LMSSA – 1971 Licentiate in Medicine and Surgery, Society of Apotecaries, London ( odpowiednik nostryfikacji dyplomu lekarskiego)
FRCS – 1975 Fellow of the Royal College of Surgeons, Edinburgh. (dwu – stopniowe egzaminy plus wymagane doswiadczenie praktyczne – odpowiednik specjalizacji)
MPhil – 1978 Master of Philosophy, University of London.
Tytul rozprawy – „The response of human colorectal carcinoma xenografts to chemotherapy”
PhD – 1994 Doktorat Filozofii nauk humanistycznych, Polski Uniwersytet na Obczyznie, Londyn. tytul rozprawy – „50 lat Zwiazku Lekarzy Polskich na Obczyznie”

Dzialalnosc spoleczna na emigracji poczatkowo w Zwiazku Lekarzy Polskich na Obczyznie w Londynie, gdzie zostaje wice – Prezesem, a w latach 1988 – 1997 pelni funkcje Prezesa. Organizator Zlotego Jubileuszu Zwiazku pod Patronatem JK Wysokosci Karola Ksiecia Walii, nastepcy tronu brytyjskiego – pod naczelnym haslem Zdrowie Narodu Polskiego.
Od 1991 roku scislejsze zaangazowanie w rozwoj i budowanie blizszych relacji Emigracja – Kraj. Inicjator konceptu integracji olbrzymiego potencjalu emigracji medycznej i zblizenie jej do Kraju dla wspolnego dzialania dla dobra w najszerszym pojeciu Zdrowia Narodu. Autor obszernego opracowania „Projekt Centrum Polonia Medyczna Swiata” (maj 1992), zarysowujacego ramy owego dalekosieznego przedsiewziecia. Inicjator konceptu zblizenia i integracji w lonie samej emigracje medycznej i wraz z kolegami z Szwecji i Francji tworca Federacji Polskich Organizacji Medycznych na Obczyznie, powolanej do zycia w dn. 13 marca 1994 r w Londynie. Pierwszy Prezydent Federacji od jej zalozenia az do pazdziernika 1996.

Czynne zaangazowanie wsrod zorganizowanej spolecznosci medycznej na emigracji, oraz w zyciu spolecznym i organizacjach emigracyjnych w ogole – Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii, Polskie Towarzystwo Naukowe na Obczyznie, Polski Osrodek Spoleczno- Kulturalny i inne.
Publikacje z zakresu medycyny praktycznej, historii emigracji medycznej glownie na wyspach brytyjskich. W kontekscie czysto krakowskim autor pracy pt. „Udzial krakowskich lekarzy w fenomenie Polskiego Wydzialu Lekarskiegoi Uniwersytetu w Edynburgu” ( 2006). Regularne i liczne publikacje na temat zagadnien spolecznych na emigracji, filozofii i specyfiki emigracyjnej, zagadnien estetycznych, poltycznych i w najbardziej ogolnym sensie kulturowych.

Publikacje medyczne to okolo 20 – 30 pozycji, w tym „Niedomagania Polskiego Zdrowia” – opublikowane w Nauce Polskiej w 1993, 2 ksiazeczki, 2-3 rozdzialy do opracowan ksiazkowych (np Polskie Dziedzictwo Kultury i Nauki u Progu Trzeciego Tysiaclecia – Medycyna” wydane wlasnie w 2012 w Toruniu) chyba ze sto roznych artykulow do naszych pism , tygodnikow i periodykow.. Tytuly odzwierciedlaja tematyke powyzej wspomniana, niektore sa dosc jednoznaczne – ” Semantyka a pryncypiia – rola prasy”, „Czy prasa jest wolna?”, „Emigracja a polityka”, „Obowiazki diaspory?,” Zdrowa mysl religijna?”, ” Co to jest ojczyzna”, „W poszukiwaniu definicji – patriotyzm”, „O trwalosc emigracyjnego dokonania” etc,etc.
Te niedawne, to dwuczesciowe „Polak czy Europejczyk” po udziale w panelu wraz z J.Buzkiem, oraz „Moje osobiste doswiadczenie z lustracja”.

Czlonek Honorowy Stowarzyszenia Wychowankow Wydzialow Lekarskich UJ.

Dyplom uznania Polskiego Towarzystwa Hygieny.

W uznaniu zaslug wlozonych w powstanie oraz organizacje Federacji Polskich Organizacji Medycznych na Obczyznie zostal uhonorowany tytulem Prezesa Honorowego Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych.

W uznaniu zaslug dla ruchu polonijno-medycznego zostal uznany Czlonkiem Honorowym PAMS – majacej swoja siedzibe w Chicago najwiekszej organizacji zrzeszajacej lekarzy polonijnych

Wyszukaj na stronie