Mirosław Sochański urodził się w Warszawie w 1957 roku, w rodzinie inteligenckiej związanej z Warszawa od pokoleń. Od wczesnej młodości nasiąkał wspomnieniami Powstania Warszawskiego w którym, w BS Parasol walczył jego stryj Rad – Kazimierz Sochański. Skończył liceum Jana Zamoyskiego a następnie Akademię Medyczną w Warszawie, w 1976 roku. Staż podyplomowy zrobił na Akademii Medycznej u profesora Jana Tatonia, na oddziale cukrzycowym. W czasie stażu zdał nostryfikację dyplomu lekarskiego dającą uprawnienia do wykonywania zawodu lekarza w USA i w 1983 roku wyjechał przez Włochy do rodziny w Connecticut, USA.

W 1985 roku rozpoczął specjalizację z interny w Waterbury Hospital, który był częścią Yale Medical School system. Tuż przed rozpoczęciem pracy wziął ślub z koleżanką z roku, z warszawskiej AM – Hanną Konarzewską. Po ukończeniu rezydentury przyjechał do Chicago, gdzie wcześniej został zaakceptowany na specjalizację z kardiologii na University of Chicago.  Po czterech latach wspaniałej intelektualnej przygody w Hyde Park, wyjechał, wraz z żoną i dwoma malutkimi córkami, do Salt Lake City, gdzie żona dostała się na specjalizację z kardiologii na University of Utah. 

Pierwszy pobyt w Chicago zaowocowal znajmosciami z  profesorami polskiego pochodzenia na University of Chicago, jak profesor Zygmunt – matematyk, Leszek Kołakowski – filozof, czy Leszek Kordylewski – specjalista od mikroskopii elektronowej.

Po ukończeniu specjalizacji żony oboje wrócili na fakultet University of Chicago, gdzie dr Mirosław Sochański został dyrektorem pracowni hemodynamicznej w jednym z afiliowanych szpitali. W tym czasie zainteresował się także pracą w Związku Lekarzy Polskich w Chicago (PAMS), gdzie następnie był członkiem zarządu za czasów prezesury dr. Anny Szpindor, a także prowadzącym bale Związku Lekarzy razem z Dr. Dorota Anasińską.

Praca w ZLP otworzyła mu możliwość współpracy w Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych, gdzie był skarbnikiem przez dwie kadencje, współpracując także w tworzeniu strony internetowej Federacji.

Kontynuując pracę zwiazkową zmienił pracę na Loyola University Medical Center, a następnie prywatną praktykę na zachodnich przedmieściach Chicago, gdzie wspomagał działania prezesa KPA Franka Spuli, uczestnicząc w białych niedzielach gdzie udzielał bezpłatnych porad medycznych Polonii chicagowskiej.

Brał udział z życiu towarzyskim Polonii medycznej, mając za przyjaciół Romana i Barbarę Cooper. Prowadząc w prywatną praktykę współpracował z tuzami medycyny polonijnej, takimi jak doktor Bednarska, Dudek, Kubik, Słodowy, Sobor, chirurdzy Kroczek, Rudnicki czy urolog dr Stobnicki. Tak naprawdę nie sposób jest wymienić i docenić wszystkich lekarzy tworzących w tym czasie dynamiczne i przyjazne środowisko Polonii medycznej w Chicago.

Zmiany finansowania w praktykach kardiologicznych wprowadzone przez prezydenta Obamę zmusiły go do opuszczenia Chicago i znalezienia pracy na Dzikim Zachodzie, gdzie pracuje obecnie w szpitalu w Great Falls w Montanie, jako interwencyjny kardiolog, wspomagając tworzenie programu rezydentur medycznych w tej instytucji.

Dr Mirosław Sochański od lat jeździ na nartach, przeważnie w Utah, a także poznaje Amerykę na swoich motorach BMW, hobbystycznie zajmuje się fotografią cyfrową i analogową, będąc laureatem międzynarodowego konkursu fotografii FotoArsMedica organizowanego przez dr Krzysztofa Muskalskiego. Kolekcjonuje wieczne pióra, zegarki i broń, w ilościach tolerowanych przez małżonkę.

Obserwował dwa ostatnie całkowite zaćmienia Słońca w 2017 i 2024 roku, mając nadzieję na przeżycie jeszcze kilku następnych. Poza tym czeka na parę wolnych chwil, aby móc spisać swoje amerykańskie doświadczenia, daleko wychodzące poza tą krótką notatkę biograficzną.

Wyszukaj na stronie