28.03.2024
Curriculum Vitae
Urodziłem się 27 sierpnia 1941 roku we Lwowie, 54 dni po śmierci mojego ojca Eugeniusza Kosteckiego zastrzelonego 4 lipca 1941 przez gestapo w tzw. „zbrodni lwowskiej”. Była to akcja likwidująca ludzi uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.
Mama wysiedlona przez Rosjan wróciła po śmierci ojca do rodzinnej wsi Krzemienicy koło Łańcuta. Maturę ukończyłem w Łancucie a następnie studia medyczne na Śląskiej Akademii Medycznej, w roku 1968.
W czasie studiów działałem społecznie w Zrzeszeniu Studentów Polskich i organizacji harcerskiej.
W roku 1968 ożeniłem się ze studentka medycyny Danutą Schleifer, a w rok później urodził się syn Paweł. W roku 1969 zostałem nakazem skierowany do pracy na Podkarpacie. W szpitalu w Jarosławiu odbyłem staż i prowadziłem ośrodki zdrowia w Radawie i Wiązownicy.
Po 3 latach przenieśliśmy się do Gliwic. W szpitalu powiatowym w Koźlu kontynuowałem specjalizacje z ginekologii.
W roku 1973 wyjechałem na urlop do Włoch wraz z całą rodziną i złożyłem podanie o azyl w Niemczech Zachodnich. Azyl uzyskałem w roku 1974, a 7 lat później uzyskałem również obywatelstwo niemieckie (zachowując do dzisiaj też obywatelstwo polskie).Pracowałem kilka lat w szpitalach na oddziale chirurgi i w maju 1980 roku uzyskałem tytuł „lekarza specjalisty z chirurgi ogólnej”.W latach 1981 do 2013 pracowałem w swojej prywatnej praktyce w Krefeldzie.
Działając społecznie założyłem w roku 1982 Polskie Towarzystwo Medyczne T.z., będąc też Prezesem Kongresu Polonii Niemieckiej oraz Konwentu Polonii w Niemczech.Organizowałem wiele imprez turystycznych, wycieczek zagranicznych, bale lekarzy, zimowiska narciarskie z zawodami narciarskimi. Nawiązywałem liczne kontakty z lekarzami polskojęzycznymi na całym świecie.
We wrześniu 2009 roku, za całokształt mojej pracy dla Polonii uhonorowano mnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Laurem za działalność społeczną. Po roku 2010, już jako emeryt, kontynuuję działalność społeczną w polskojęzycznym środowisku lekarskim. Obecnie jestem na emeryturze mieszkając w Polsce i w Niemczech. Od 30 lat zarządzam utworzonym przeze mnie portalem www.polscylekarze.org. Jest to największy bank danych o polskojęzycznych lekarzach na świecie.